poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Orientalny poniedziałek

W poniedziałki, kiedy wszystkie muzea są zamknięte, warto wybrać się do Lizbońskiego Oceanarium w dzielnicy Oriente.
Dworzec Oriente to przepiękny budynek ze szkieletowym zadaszeniem z białej stali. Na obiekt składają się dworzec kolejowy, stacja metra i dworzec autobusowy. Powstał z myślą o dogodnej obsłudze wystawy EXPO w 1998 roku. Stacja Oriente nie traci uroku także nocą. Zmienia się w świecącą pajęczynę, do której prowadzą przerzucone nad ulicą przezroczyste kładki.
Teleférico (Kolejka linowa) 
Kolejka linowa zapewnia podróż ponad Parkiem Narodów, wzdłuż rzeki Tag. Długość trasy to około 1000 metrów.Zadziwiające jest, że w tej płaskiej części Lizbony kursuje kolejka jak w Alpach. Można z niej podziwiać prawie wszystkie atrakcje Parque das Nações-Parku Narodów, gdyż kursuje pomiędzy Oceanarium a Wieżą Vasco da Gama.W tle widać również most Vasco da Gama jeden z najdłuższych na świecie- 17,2 km. Jest on odporny na trzęsienia ziemi ponad cztery razy silniejsze niż to w 1755 roku.

Oceanarium w Lizbonie, to jedna z tych wyjątkowych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii, która potrafi zachwycić każdego - zarówno najmłodszych, jak i już starszych wiekiem. Jest to największe oceanarium w Europie, w którym podziwiać można przeszło 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata!
Lizbońskie oceanarium znajduje się na terenie Parku Narodów, w dzielnicy, która przeszła gruntowną rewitalizację z okazji wystawy Expo w 1998 roku. W opinii wielu oceanarium jest najbardziej udanym przedsięwzięciem Expo'98 w Lizbonie. Co roku odwiedzane przez setki tysięcy turystów, z których wielu chce tam wrócić ponownie. Nieprzypadkowo, gdyż w oceanarium można spędzić wiele godzin przyglądając się magii podwodnego świata.
Cały budynek oceanarium składa się z czterech stref znajdujących się wokół centralnego akwarium, a każda strefa ma dwa piętra, co pozwala obserwować faunę i florę zarówno z powierzchni, jak z pod poziomu wody. Przekrój przez Antarktykę, Ocean Spokojny, Indyjski.W pomieszczeniach temperatury sa dostosowane do warunków jakie panują w danej strefie klimatycznej.
A zdjęcia, bez profesjonalnego sprzętu, nie oddają wrażenia jakie ma się spacerując pośród akwariów i obserwując te wszystkie morskie stworzenia.

Jedną z maskotek oceanarium są wydry, które rozbrajają swoim urokiem leżąc na grzbiecie i często łapiąc się za łapki swoich towarzyszy

Kiedyś na terenie Parku Narodów był opuszczony port, dziś jest to nowoczesna przestrzeń miejska o charakterze rekreacyjnym, handlowym i mieszkalnym. Do atrakcji Parku należą: największe w Europie oceanarium , 140 metrowa wieża widokowa Vasco da Gama, biegnąca wzdłuż Tagu kolejka linowa  Pawilon Wiedzy (Pavilhão do Conhecimento - Ciência Viva) czy niezwykły architektonicznie Pawilon Portugalski (Pavilhão de Portugal).
Każdy element dzielnicy dobrany jest w najmniejszym szczególe, a wiele części ma nawiązywanie nie tylko do historii Portugalii, ale też kolorów na fladze. Ach, żeby i u nas ktoś pomyślał i stworzył przestrzeń, która nie dość, że jest niezwykłą atrakcją turystyczną i zarabia na siebie, to jeszcze służy na co dzień mieszkańcom.
1 komentarz:

  1. swietny post.gratuluje podrozy z mala.spisala sie na medal!


    www.BrusselsLifeBeauty.blogspot.be

    OdpowiedzUsuń